Skip to content Skip to footer

Projektujemy swój dom

Budowa domu to niemałe wyzwanie. Decydując się na ten krok warto przemyśleć dobrze rozwiązania, na jakie zdecydujemy się w swoim domu. Można w pełni zaufać architektowi lub skonsultować z nim swoje chęci i obawy. Dobry projektant rozwieje wątpliwości i uwzględni życzenia klienta w projekcie.

Balkon czy taras?

Balkony są trudnymi konstrukcyjne elementami, które nierzadko wykonane zostają wadliwie. Wiąże się to z późniejszymi utratami ciepła, pękaniem muru, uszkodzeniami pokryć. W związku z tym, mając możliwość wyboru tarasu, szczególnie z wyjściem bezpośrednio do ogrodu, warto ją rozważyć. Taras z wyjściem z salonu oraz kuchni to doskonałe miejsce na przyjmowanie gości – okna tarasowe przesuwne zapewnią łatwy dostęp do pomieszczeń w domu, jednocześnie umożliwiając przymknięcie.

Wyjście na taras – wybór rozwiązania

Drzwi na taras zwykle zrealizowane są w formie okien tarasowych przesuwnych lub otwieranych. To pierwsze rozwiązanie, czyli okna tarasowe przesuwne ma szereg zalet nie do przecenienia. W przeciwieństwie do okien na zawiasach ich zamknięcie od zewnątrz jest łatwiejsze i szczelne, co zapobiega np. wlatywaniu do domu owadów, czy dymu z grilla. Ponadto tarasowe okna przesuwne nie reagują na przeciągi – umożliwiają dynamiczne wietrzenie domu bez ryzyka zatrzaśnięcia.

Okna tarasowe przesuwne – dobór modelu

Decydując się na przesuwne okna tarasowe warto rozejrzeć się za modelem najlepiej odpowiadającym naszym potrzebom. Kolor ramy zewnętrznej warto dopasować do koloru drzwi oraz pozostałych okien, wewnętrzna rama powinna natomiast współgrać z wnętrzem, z którego wychodzi się na taras. Nie bez znaczenia jest także wielkość takiego okna. Można zdecydować się na standardową szerokość lub zamówić rozwiązanie z szerszą szybą lub składające się z większej ilości segmentów. Tego typu okno doskonale doświetli wnętrze domu i zapewni łatwy dostęp do tarasu i ogrodu.

Okna tarasowe – dekoracje

Okna tarasowe, podobnie jak wszystkie pozostałe w domu, mogą wymagać przysłaniania. Na rynku istnieje ogromny wybór produktów do tego służących – począwszy od różnego rodzaju rolet, poprzez firany i zasłony na żaluzjach skończywszy. Dobór odpowiedniego produktu powinien być podyktowany wygodą i względami estetycznymi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.

Leave a comment