Skip to content Skip to footer

W dobrym świetle

Oświetlenie w domu lub mieszkaniu jest niezwykle istotną kwestią. Nie tylko ułatwia funkcjonowanie, ale wpływa także na samopoczucie domowników i ogólny charakter wnętrz. Warto poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi, by mieszkało się przyjemniej.

Moda na vintage

Trendy wnętrzarskie od lat nie są już jednolite. Trudno wskazać jeden wyraźny, dominujący nurt wśród licznych mód. Z jednej strony mamy bowiem nowoczesne, zimne, niemal fabryczne wnętrza. Z drugiej – powrót do klasycznych, przytulnych wnętrz, wypełnionych sprzętami vintage. A pomiędzy – energetyczny eklektyzm, czerpiący pełnymi garściami z pojawiających się trendów. Wśród wszystkich tych mód dość wyraźny jest powrót do sprzętów „z drugiej ręki”. Powodowane jest to kilkoma czynnikami – ich ponowne wykorzystanie jest ekologiczne, często są świetne jakościowo i oryginalne. Lampa retro może dodać życia nudnemu wnętrzu, a kryształowy żyrandol retro ze zwykłego pokoju uczyni królewską komnatę.

Lampa vintage – do jakiego wnętrza?

Lampy i żyrandole vintage występują w takiej mnogości wzorów i kolorów, że do każdego wnętrza można dopasować jakiś model z kategorii retro. Stojąca lampa retro z koronkowym abażurem sprawdzi się doskonale w przytulnej bibliotece lub sypialni, kolorowa plastikowa lampa vintage w stylu lat 80 XX w. będzie świetnym rozwiązaniem do pokoju dziecka lub eklektycznego pokoju artysty. Kryształowy żyrandol retro świetnie sprawdzi się w nowoczesnym biało-czarnym wnętrzu ze srebrnymi błyszczącymi dodatkami.

Na co zwrócić uwagę, kupując lampę vintage?

Kupując używane oświetlenie trzeba przede wszystkim wrócić uwagę na sprawność instalacji elektrycznej. Konieczna może się okazać wymiana przewodów i gniazd żarówek. Tego typu przeróbki zwykle jednak nie są trudne i podejmie się ich każdy elektryk oraz renowator posiadający stosowne uprawnienia. Jeśli jednak nie chcemy martwić się stanem elektryki w starszej lampie możemy wybrać sposób ogromnego wyboru współczesnych produktów stylizowanych na lampy i żyrandole retro. Takie modele dostosowane są w pełni do współczesnej technologii i instalacji oraz metod montażu lamp. Urządzając jakiekolwiek pomieszczenia warto zwrócić uwagę na oświetlenie, które w znaczący sposób wpływa na klimat danego miejsca.

Leave a comment