Skip to content Skip to footer

Żarówka LED z gwintem GU10 – kiedy warto wybrać?

Gwint GU10 jest dość charakterystyczny i ciężko jest pomylić go z innym modelem. Tego typu żarówki stosuje się najczęściej w oprawach halogenowych, choć także coraz więcej lampek ma mocowanie na taki gwint.

Żarówki ledowe GU10

Cechą charakterystyczną gwintu GU10 są dwie grube i krótkie nóżki, których rozstaw wynosi 10 milimetrów. Jest to niewielka żarówka, która może jednak świecić dość mocno.

Żarówki LED GU10 są energooszczędne i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Można je kupić o temperaturze światła ciepłej, zimnej i neutralnej. Znajdują zastosowanie w każdym pomieszczeniu, bez względu na wielkość czy przeznaczenie.

Jak dobrać barwę światła żarówki do konkretnych zastosowań?

Żarówki ledowe gu10 dostępne są w barwie ciepłej, zimnej i neutralnej. W pierwszym przypadku idealnie nadają się do sypialni lub salonu. Ciepłe światło pomaga się wyciszyć i odprężyć. Tego typu żarówki warto stosować w lampach nocnych.

Zimne światło sprzyja skupieniu się, a więc bardzo często jest stosowane w lampach biurkowych. Również doskonale nadaje się do zastosowania w kuchni nad blatem. Neutralną barwę można stosować praktycznie wszędzie.

Jak dobrać moc żarówki do pomieszczenia?

Żarówki LED GU10 dostępne są o różnej mocy. Na pewno do lampek nocnych czy kinkietów stanowiących dodatkowe oświetlenie najlepiej wybrać żarówki o mocy do 4 W, które świecą jak tradycyjne 30 W.

Jeśli chodzi o główne oświetlenie sufitowe, to najlepiej jest wybrać mocniejsze światło. Może to być jeden punkt o mocy 8 W lub kilka halogenów każdy o mocy przynajmniej 5 W.

Leave a comment