Skip to content Skip to footer

Żarówki tradycyjne a diody LED – jakie są różnice?

Pomiędzy żarówkami LED a klasycznymi istnieje tak naprawdę więcej różnic, niż podobieństw. Przede wszystkim działają one na zupełnie innej zasadzie, z czym wiąże się ich konstrukcja oraz możliwości, jakie stwarzają użytkownikowi. Oto kilka dodatkowych różnic, które warto uwzględnić, wybierając żarówkę.

Kolor światła i temperatura

Jeśli zdecydujemy się na żarówki klasyczne, ich zakres odcieni będzie znacznie bardziej ograniczony, niż w przypadków LEDów. Obecnie bez problemu dostaniemy w sklepach Żarówki e14 i inne popularne gwinty w formie LED.

Ale dodatkową korzyścią z wyboru LEDów będzie dla nas przy tym możliwość wyboru niecodziennego odcienia żarówki. Co więcej, LEDy nie nagrzewają się w wyczuwalny dla użytkownika sposób. To bezpieczniejsze dla mieszkańców domu oraz dla opraw lampowych, w których zostaną zamontowane.

Poziom poboru energii

W przeciwieństwie do żarówek z żarnikiem z wolframu, LEDy są znacznie bardziej efektywne energetycznie. Ponieważ nie następuje utrata energii w żarniku, korzystanie z takich żarówek przekłada się na znaczne oszczędności w dłuższym okresie.

Ich czas eksploatacji jest też bardzo długi w porównaniu do żarówek tradycyjnych, Zarówno żarówki E14, jak i inne LEDy świecą tak długo, że łatwo czasem zapomnieć, że w ogóle trzeba kupować żarówki!

Wiele kształtów żarówek LED

Ponieważ w przypadku LED nie mamy do czynienia ze wzrostem temperatury w miarę czasu pracy, takie żarówki można zamontować bez obaw praktycznie wszędzie.

Prócz typowych żarówek e14 w lampkach nocnych i kinkietach możemy także zdecydować się na taśmę LED w szafie czy malutkie LEDy w szufladzie. To sprawi, że nasza przestrzeń będzie bardziej funkcjonalna i oszczędzi nam stresu przy szukaniu rzeczy.

Leave a comment